Boyun Tutulması Nedir? Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

 

Boyun Tutulması Nedir?

Boyun tutulması boyun çevresi kaslarının spazm olması ve ağrı oluşturmasıdır. Boyun tutulması tanısı öykü ve fizik muayene ile koyulur.

Bu kas spazmı soğukta kalmakla veya uzun süre benzer pozisyonda boynun hareketsiz kalması ile tetiklenebilir. Spazm olan kas grubunda sertlik ve kasılmaya bağlı olarak gerginlik oluşur. Başın bu kas grubunun tersine hareketi ağrılı ve kısıtlıdır.

 

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun tutulması rahatlaması için sıcak uygulamalar ve kas gevşetici ilaçların kullanılması tavsiye edilir. İlk defa boyun tutulması oluyorsa istirahat ve 4-5 günlük medikal tedavi yeterlidir.

Ağrının çok olduğu ilk günlerde kalçadan yapılan ağrı kesici ve kas gevşetici karışım ilaçlar çok rahatlatır. Bunlara rağmen geçmeyen ağrılarda ve tekrarlayan boyun tutulmalarında röntgen ve MR tetkiki ile değerlendirme yapmak gereklidir.

 

Boyun Tutulması Nasıl Geçer? 

Boyun tutulması istirahatle ve ilaç kullanımı ile geçer. Sürecin hızlanması için sıcak uygulamalar önerilir. Erken dönemde destekli sünger yumuşak boyunluk kısa süreli kullanılabilir.

 

Boyun Tutulması Tanısı Nasıl Konulur?

Boyun tutulmasını gösteren röntgen, MR ya da kan tahlili yoktur. Boyun tutulması klinik bir tanıdır. Röntgen ve MR alttan yatan hastalığı araştırmak için veya boyun düzleşmesi , boyun fıtığı gibi hastalıkları ayırıcı tanısı için kullanılır.

Boyun düzleşmesi veya boyun fıtığı olan hastalar tekrarlayan boyun tutulmaları yaşayabilir. Ancak boyun tutulması fıtık veya düzleşme olmadan da görülebilir.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogKemik Tümörü Nedir? İyi Huylu ve Kötü Huylu Kemik Tümörü

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp