Bel Fıtığı Egzersizleri Nelerdir? İşe Yarar Mı?

 

Bel Fıtığı Egzersizleri Nedir?

Bel fıtığı egzersizleri, bel fıtığı hastaları için ameliyata ihtiyaç olmadığı durumlarda semptomları rahatlatmak için yapılan özellikli hareketlerdir. Bel fıtığı egzersizleri düzenli, sürekli ve uygun şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde yapılacak olan düzensiz ve kısa süreli uygun olmayan egzersizler şikayetlerin geçmesini sağlamayacaktır. 

 

Bel Fıtığı Egzersizleri Nelerdir?

Bel fıtığı egzersizleri omurgayı daha sağlıklı hala getirmeyi amaçlayan esneme ve germe hareketleridir. Amaç omurlar arasındaki basıncı azaltmaktır. Egzersizler nazik şekilde yapılmalıdır. Evde tek başına yapılan bel fıtığı egzersizleri sırasında ağrı veya anormal bir durum hissedilmesi halinde mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.

 

Bel Fıtığı Egzersizleri İşe Yarar Mı?

Bel fıtığı egzersizleri her hastada işe yarar diyemeyiz. Fıtığı boyutu, yeri, ne kadar zamandır olduğu, kişinin semptomları gibi durumlar göz önünde bulundurularak kişiye bel fıtığı egzersizlerinin işe yarayıp yaramayacağı söylenebilir. Bel fıtığı egzersizlerinin işe yarayacağı düşünülen hastalarda da bel fıtığı egzersizleri sürekli, düzenli ve uygun şekilde yapıldığında işe yarar. 

 

Bel Fıtığı Egzersizleri Evde Yapılabilir Mi?

Bel fıtığı egzersizleri faydalı olabilmesi için önemli noktalardan biri uygun şekilde yapılmasıdır. Uygun şekilde yapılmayan bel fıtığı egzersizleri faydasız olacaktır veya yeteri kadar fayda göstermeyecektir. Uygun yapılmayan yanlış yapılan bel fıtığı egzersizleri istenmeyen sakatlanmalara bile neden olabilir. Uygun şekilde yapılan bel fıtığı egzersizleri ev dahil her yerde yapılabilir.

 

Bel Fıtığı Egzersizleri ile Fıtık Tamamen Geçer Mi?

Bel fıtığı egzersizleri ile oluşmuş olan fıtık tamamen geçmez. Fakat semptomlar uzun vadede rahatlar. Aynı zamanda fıtığın ilerlemesi yavaşlar veya durur. İleri evredeki fıtıklar için bel fıtığı egzersizleri yeteri kadar fayda göstermeyebilir. 

 

Bel Fıtığı Egzersizleri Fizyoterapist ile Birlikte Mi Yapılmalı?

Bel fıtığı egzersizleri fizyoterapist eşliğinde yapılması doğru olandır. Uygun şekilde yapılması öğrenildikten sonra kişi egzersizleri evde tek başına da yapabilir. 

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

Adres: Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Whatsapp