Diz Protezi Ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı

 

Diz Protezi Ameliyatı Nedir?

Diz Protezi Ameliyatı Nedir?

 

Diz Kireçlenmesi (Gonartroz) Nedir?

Diz kireçlenmesi diz eklemini oluşturan eklem kıkırdağının; yıllar içerisinde yıpranmasına ve kaybına bağlı olarak hastalarda ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olan ciddi bir hastalıktır. Son zamanlarda artan ortalama yaşam süreleri göz önüne alındığında sıklığı giderek artmakta ve toplumun yaklaşık yüzde 10’unu ömrünün bir bölümünde etkilemektedir.

 

Bozulmuş Dizde Eklem Kıkırdakları:

Bozulmuş Dizde Eklem Kıkırdakları

 

Dizde Kıkırdak Hasarı:

Dizde Kıkırdak Hasarı

 

Diz Kireçlenmesi Nedenleri

Kötü beslenme ve fazla kilolu olmak (artmış vücut kitle indeksi), diz çevresinde geçirilmiş travma / kırık öyküsü, gündelik hayatta veya mesleki durum nedeniyle diz ekleminin aşırı zorlanması, yaşlılık ve kalıtımsal geçiş gibi faktörler; diz kireçlenmesinin en sık nedenleri arasında sayılabilir.

 

Diz Kireçlenmesi Belirtileri

Diz ve çevresindeki eklemlerde ağrı, fonksiyon kısıtlılığı, eklem hareket açıklığının azalması, eklemlerde şişme ve takılma hissi, yürüme mesafesinde ve süresinde kısalma ve gece ağrısı gibi semptomlar; diz kireçlenmesinde sıklıkla karşımıza çıkan durumlardır.

 

Diz Kireçlenmesi Tedavileri

İlk basamak tedavisinde; koruyucu tedaviler tercih edilmektedir. Hayat tarzı değişiklikleri, kilo kaybı önerileri ve bazı tıbbi ilaç tedavileri uygulanır. Hastalara evde uygulayabilecekleri egzersiz önerileri verilerek, fizik tedavi uygulamaları ile rehabilitasyonları amaçlanır.

 

Diz Kireçlenmesi Ameliyatı

Tüm bu koruyucu önlemlerin başarısız olduğu, ağrı ve hareket kısıtlılığının ciddi şekilde günlük hayatı etkilediği hastalarda ise cerrahi tedavi tercih edilmektedir. Diz kireçlenmesinin cerrahi tedavisinde; tibial osteotomiler, yarım diz protezleri (unikondiler diz artroplastisi) ve total diz protezleri (total diz artroplastisi) en sık tercih edilen cerrahi uygulamalardır.

 

Yüksek Tibial Osteotomi:

Yüksek Tibial Osteotomi

 

Yarım Diz Protezi (Unikondiler Diz Protezi):

Yarım Diz Protezi (Unikondiler Diz Protezi)

 

Diz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)

Uyluk ve kaval kemiklerinin diz eklemini oluşturan bozulmuş eklem yüzeylerinin, cerrahi işlem ile çıkarılarak yerine metal ve polietelien malzemelerden oluşan ortopedik implantların konulduğu bir operasyondur. İleri evre diz kireçlenmesi olgularında hastanın gerek ağrı şikayetinin sonlanmasını gerekse de kaybettiği diz fonksiyonunun tekrar kazanılmasını sağlayan ve günümüzde sıklıkla ve başarıyla uygulanan bir ameliyattır. 

 

Diz Protezi:

Diz Protezi

 

Total Diz Artroplastisi:

Total Diz Artroplastisi

 

Diz Protezi Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Diz kireçlenmesine bağlı şiddetli ağrı ve fonksiyon kısıtlılığı olan hastalarda; ilaç tedavisi, fizik tedavi ve diz eklem içi enjeksiyon tedavilerinin başarısız olduğu durumlarda en uygun seçenek diz protezi ameliyatıdır.

 

Diz Protezi Ameliyatı Sonrası Hayat Nasıldır?

Diz protezi ameliyatı sonrasında hastalar bir gün sonra yürümeye başlayabilir. Diz protezi ameliyatı ortalama 2 gece hastane yatışı gerektiren bir operasyondur. Ameliyat sonrasında hastalar sıkı bir egzersiz ve rehabilitasyon programına tabi tutulurlar. Uygun bir cerrahi tedavi ve rehabilitasyon programı sonrasında hastalar, yaklaşık 1 ay içerisinde ağrısız ve fonksiyonel bir diz eklemine kavuşmaktadırlar. Rehabilitasyon süresinin tamamlanmasının ardından hastalar, ameliyatlı dizleri ile tüm diz hareketlerini yapabilmektedirler.

 

Ortopedik Diz İmplantlar

Gelişmiş ortopedik implantlar kullanılarak doğru şekilde operasyonları yapılan, günlük hayatına, vücut ağırlığına ve egzersizlerine dikkat eden hastalarda; diz protezleri uzun yıllar sorun oluşturmadan kullanılabilmektedir.

 

Diz Protezi Ameliyatı hakkında sizlerden gelen sıkça sorulan soruları uzmanlarımız cevaplıyor...

 

Açık diz ameliyatı nedir?

Diz ekleminde kireçlenmiş ve bozulmuş olan eklem yapılarının açık cerrahi ile çıkarılmaktadır. Bu eklemin metal ve polietilen implantlar ile değiştirilmesidir. Bu sayede ağrı yapan diz eklemi dokuları uzaklaştırılmış olur. 

 

Diz protezi ameliyatı deneysel bir tedavi mi?

Diz protezi ameliyatı ülkemizde ve tüm dünyada en fazla yapılan operasyonlardan birisidir. Bu ameliyat hakkında binlerce akademik çalışma mevcuttur. Etkinliği kanıtlanmış ve ortopedik cerrahlar tarafından kabul görmüş bir operasyondur.

 

Diz protezi ameliyatı kaç saat sürer?

Hastaya ve uygulayan cerraha göre değişebilmekle beraber ortalama 1 saat süren bir operasyondur. Cerrahi tecrübe süreyi kısaltan en önemli faktördür. Kullanılan malzeme ve hastanın kilo durumu da cerrahi süreyi değiştirebilir.

 

Diz protezi ameliyatı riskleri var mı?

Her ameliyatta olduğu kadar bazı cerrahi riskleri olsa da genel olarak komplikasyon oranı düşük ve güvenli bir operasyondur. Cerrahi uygulamanın mükemmeliyeti ve operasyonun yapıldığı hastanenin temizliği önemlidir. Tüm bileşenlere dikkat edilerek komplikasyon riski sıfıra indirilmeye çalışılır.

 

Diz protez ameliyatı sonrası şikayetler olur mu?

Başarılı bir diz protezi sonrasında diz ağrısı şikayetleri yaklaşık 3 ay içinde %90’a yakın geçmektedir. Diz fonksiyonlarında sağlıklı haline geri dönmesi 6 aya kadar sürmektedir. Başarılı bir operasyon sonrası hasta birkaç yıl içinde ameliyatlı olduğu dizdeki protezi unutabilmektedir.

 

Diz protezi ameliyatı fiyatı nasıl belirlenir?

Ameliyatın yapıldığı hastaneye, uygulayan cerrahi ekibe ve operasyonda kullanılan protezin kalitesine göre fiyat değişmektedir. Hastanın cerrahi ekibe kaliteli malzeme kullanıldığını sorgulamalıdır. Ameliyatın yapıldığı hastanenin ve ameliyathanenin kalitesi ve temizliği protez ameliyatlarında önemlidir.

 

Diz protezi ameliyatı sonrası ağrı olur mu?

Ameliyat sonrası cerrahi alan ağrıları günden güne azalmakta ve yaklaşık 15. günde sona ermektedir. Diz kireçlenmesine bağlı ağrıların da operasyondan sonra yaklaşık 1 ayda tama yakın son bulması beklenir.

 

Diz protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi nasıl?

Diz ameliyatı sonrasında 1. günde kişi ameliyat olduğu dizinin üzerine basarak yürüyebilir ve hemen fizik tedavi başlanır. 15. günde dikişleri alınır. Aksamadan yürüme yaklaşık 1. ayda gerçekleşmektedir.

 

Diz protezi ameliyatı sonrası merdiven çıkma ne zaman mümkün?

Diz ameliyatı sonrasında 1. günde kişi ameliyat olduğu dizinin üzerine basarak yürüyebilir ve hemen fizik tedavi başlanır. Operasyondan sonra 1. haftada hastaların merdiven çıkması inmesi mümkün olmaktadır.

 

Önceki BlogMenisküs Yırtığı Ameliyatı
Sonraki BlogÖn Çapraz Bağ Ameliyatı

Ortopedi İstanbul

 

Ortopedi İstanbul, hastalarımızın tüm ortopedik sorunlarına çözüm getirmek, Ortopedi ve Travmatoloji’de hasta hizmetlerini geliştirerek memnuniyet oranını arttırmak amacıyla Dr. Yakup ALPAY, Dr. Atakan EZİCİ ve Dr. Ahmet DANACI tarafından İstanbul merkezli olarak kurulmuştur. Ortopedi İstanbul, sağlık hizmetleri alanında birçok ödüle sahip VM Medical Park Maltepe Hastanesi'yle çalışmaktadır.

 

EKİBİMİZ »

Doç. Dr. Mehmet Baydar »

Dr. Öğr. Üyesi Yakup Alpay »

Op. Dr. Ahmet Danacı »

Op. Dr. Atakan Ezici »

Uzm. Fzt. Salime Yılmaz Altunbay »

Ortopedi Poliklinik Koordinatörü Gülben Ödemiş »

Ortopedi Poliklinik Sorumlusu Hilal Turan »

 

ORTOPEDİ İSTANBUL »

Hakkımızda »

Anlaşmalı Kurumlar »

Hasta Yorumları »

Tıbbi Görüş Al  / Fiyat Sor »

Videolar »

KVKK »

Çerez Politikası »

 

TEDAVİLER »

Kök Hücre Tedavisi »

Menisküs Yırtığı Ameliyatı »

Diz Protezi Ameliyatı »

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı »

Omuz Artroskopisi »

Kalça Protezi Ameliyatı »

Halluks Valgus »

SLAP Lezyonu »

Kalça Çıkığında Kalça Protezi »

Kalça Artroskopisi Ameliyatı »

Ayak Bileği Kırığı »

El Bileği Kırığı »

Karpal Tünel Sendromu »

Kalça Kırığı Ameliyatı »

Donuk Omuz Sendromu »

Ayak Bileği Artroskopisi »

Tetik Parmak Sendromu »

Kemik Tümörü »

Kalça Protez Revizyonu »

Diz Protez Revizyonu »

Dirsek Kırığı Ameliyatı »

Skolyoz Ameliyatı »

Avasküler Nekroz Ameliyatı »

Kifoz Ameliyatı »

Boy Uzatma Ameliyatı »

Eklem Sıvı Enjeksiyonu »

Yarım Diz Protezi »

Ganglion Kisti Tedavisi »

Skafoid Kırığı Ameliyatı »

Ayak Başparmağı Kireçlenmesi »

El Bileği Artroskopisi »

Kienböck Hastalığı Tedavisi »

Aşil Tendon Ameliyatı »

Diz Kapağı Çıkığı »

Diz Artroskopi (Kapalı) Ameliyatı »

Damarlı Fibula Ameliyatı »

Sinir Sıkışması »

Brakiyal Pleksus Yaralanması »

Omuz Sıkışma Sendromu »

Omuz Çıkığı »

Topuk Dikeni Tedavisi »

Kalça Sıkışma Sendromu »

Boyun Ağrısı »

Osteoporoz (Kemik Erimesi) Bağlı Kalça Kırığı »

Sert Dirsek »

Omuz Kas (Rotator Manşet) Yırtığı »

Çarpık Bacak Ameliyatı »

Boyun Düzleşmesi »

El Fizyoterapisi »

Kalça Ağrısı »

Trokanterik Bursit »

Piriformis Sendromu »

Ayak Bileği Kıkırdak Hasarı (Talus OCD) »

Diskoid Menisküs »

Baker Kisti »

Stres Kırığı »

Omuz Ağrısı »

Menisküs Dejenerasyonu »

Doğuştan Kalça Çıkığı Ameliyatı »

Kalça Anatomisi »

Ayak Bileği Burkulması »

Atel (Yarım Alçı) Tedavisi »

Kondromalazi Patella (Diz Kapağı Kıkırdak Yumuşaması) »

Omuz Bankart Lezyonu »

Biceps Tendiniti »

Torus Kırığı »

Yaş Ağaç Kırığı »

Omuz Kırığı »

Freiberg Hastalığı »

Plika Sendromu »

Haglund Deformitesi »

Kova Sapı Menisküs Yırtığı »

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by MMA.