Perthes Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 

Perthes Hastalığı Nedir?

Perthes hastalığı uyluk kemiği başının kan akımı ve beslenmesinin bozulmasına bağlı olarak gelişen bir çocukluk çağı kalça hastalığıdır. Femur başı dediğimiz kalça ekleminin beslenmesinin neden bozulduğu tam belli değildir. 

Kan akışı düzeldiği zaman ve femur başı beslenmeye başladığı zaman kemik ve kıkırdakta iyileşmeye başlar. Bu hastalığın erişkinlik dönemine sarkan sekelleri olabilir.

 

Perthes Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Perthes hastalığının en önemli bulguları ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. Topallama yapabilir. Hastalığın yaşı ve femur başının tutulumu klinik duruma etki eder. 

Bazen de dize yansıyan uyluğa yansıyan ağrı yapabilir.

 

Perthes Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Perthes hastalığı tanısı ortopedik muayene, röntgen ve MR tetkiki ile koyulur. Tanı koyulduktan sonra hastalık iyileşene kadar röntgen ve fizik muayene ile takip edilir.

 

Perthes Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Perthes hastalığı tedavisi takip, fizik tedavi ve ameliyat seçenekleri mevcuttur. Ağrı kesici ve ödem alıcı ilaçlar kullanılabilir. 

En önemli nokta hareket kısıtlılığı oluşmadan hastalığı atlatabilmektir. Hastalığın seyrini etkileyen en önemli faktörler hastanın yaşı, cinsiyeti ve femur başının tutulum derecesidir. Tedavi bu parametrelere göre planlanır.

 

Perthes Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Perthes hastalığı için birçok ameliyat tarif edilmiştir. Leğen kemiği ve uyluk kemiğine yapılan müdahaleler hastalığın şiddetine göre ve klinik evresine göre değişir. 

Bazen yumuşak doku müdahaleleri ve gevşetmeler yeterli olurken bazen kalça örtümü artırmak için kemiği yeniden şekillendirmek gerekir.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

Adres: Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Whatsapp