Arka Adale Çekmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 

Arka Adale Çekmesi Nedir?

Arka Adale Çekmesi (Hamstring Sakatlığı) hasarın derecesine göre grade 1, grade 2 veya grade 3 şeklinde sınıflandırılır.

Uyluk arkasında bulunan 3 adet kas tan oluşan yapılara hamstring kas grubu denir. Bu kaslarda oluşan gerilme, yırtılma veya ödem oluşması arka adale sakatlığı olarak bilinir.

 

Arka Adale Çekmesi Belirtileri Nelerdir?

Uyluk arkasında kas grubunda bastırmakla oluşan ağrı görülür. Bacak üzerine basıldığında veya kas grubu gerdirildiğinde ağrı artar. 

Sakatlanma bölgesinde erken dönemde renk değişikliği ve şişlik oluşabilir. Hematom dediğimiz kas içine kanama ve buna bağlı morluk ve şişlikler görülebilir. Düşük seviye evre 1 yaralanmalarda sadece ağrı görülebilir.

 

Arka Adale Çekmesi Tanısı Nasıl Konulur?

Hamstring sakatlığı tanısında fiziksel muayene çok önemlidir. Travma veya çekmenin olduğu bölgede bastırmakla yoğun ağrı oluşur. Kas grubu gerdirildiğinde ağrı artar. 

Görüntüleme yöntemi olarak ultrason veya MR kullanılır. Bu bir adale sakatlanması olduğu için tomografide bulgu vermeyebilir. 

Büyük çaplı hematom oluşursa veya kas grubu kemiğe yapıştığı bölgeden kemik kopararak sakatlanırsa tomografide görülebilir. MR tetkiki ile kasın yaralanma derecesi, ödem ve kanama görülerek tedavi planlaması yapılır.

 

Arka Adale Çekmesi Tedavisi Nedir?

Düşük seviyeli basit sakatlanmalar evde tedavi edilebilir. Bacağın yüksek tutulması, buz tedavisi ve ödem sökücü ilaçlar önerilir. Saat başına 15 dakikalık buz uygulaması önerilir. 

Bandajlama veya sıkı tayt giyilmesi şişlik ve ödemin gerilemesine yardımcı olur. 2 ve 3. derece yırtıklarda tedavi süresi daha uzundur. Akut dönemden sonra fizik tedavi gerekebilir.

 

Arka Adale Çekmesinden Nasıl Korunulur?

Arka adale çekmesi bir kere geçiren sporcular tekrar geçirmeye normale göre daha yatkındır. Yapılan sporun doğası gereği bu hamstring sakatlığı tekrar görülebilir. 

Bazen bu kas gruplarının kısa olması da yaralanmaya yatkınlık oluşturur. Bunu önlemek için kas gruplarının esnetilmesi, gerdirilmesi ve sonrasında kuvvetlendirilmesi gereklidir. 

Spordan önce ve sonrasında yapılacak birtakım egzersizler için fizyoterapiste ve doktorunuza danışılması önerilir.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp