Trokanterik Bursit

 

Trokanterik Bursit Nedir?

Trokanterik bursit kalça eklemi çevresini ilgilendiren bir hastalıktır. Sağ veya sol kalçada görülebilir en önemli belirtisi kalça ağrısıdır. Bursalar eklem çevresinde bulunan içi sıvı dolu küçük koruyucu yastıkçıklardır. Normal anatomik yapılar olarak bilinen bu bursalar ödemlendiği zaman bursit olarak adlandırılır. Uyluk üst uç yan tarafında bulunan trokanterik bursa ödemlendiği zaman trokanterik bursit olarak adlandırılır.

 

Trokanterik Bursit Belirtileri Nelerdir?

Trokanterik bursit en önemli belirtisi kalça ağrısıdır. Kalçanın en dış tarafında yan tarafında ağrı belirginleşir. Kalça üzerine yan yatmakla ağrı artar. Uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkınca ağrı belirginleşir. Kalça hareketleri ve kalçayı yoğun kullanmaklar ağrı artar. Merdiven çıkarken ağrı arttığı gözlemlenebilir. En önemi belirti kalça yan tarafına yani en dış çıkıntılı kısma parmakla bastırınca yoğun bir hassasiyet oluşur.

 

Trokanterik Bursit Tanısı Nasıl Koyulur?

Trokanterik bursit fizik muayenesi çok tipiktir. Hasta tam yan yatırıldığı zaman üst tarafta kalan kalçanın cilde en yakın çıkıntılı ucunda bastırmakla yoğun hassasiyet görülür. Fizik muayene ile trokanterik bursit tanısı yüksek ihtimalle koyulabilir. Kalça MR ile trokanterik bursit tanısı desteklenir. Röntgen başka hastalıkları dışlamak için istenir. Kalça röntgeni trokanterik bursit de normal görülebilir.

 

Trokanterik Bursit Nasıl Tedavi Edilir?

Trokanterik bursit öncelikle ilaç tedavisi yani medikal tedavi başlanır. Hastaya kaçınması gereken hareketler öğretilir. Kalça eklemini yoğun kullanılan hareketler, yokuş merdiven inip çıkma tırmanma gibi hareketler azaltılır. Kalça üzerine yatılmaması ve düz yatılması tavsiye edilir. Trokantare bursit için bir takım fizik tedavi hareketleri yani egzersiz tavsiye edilir. Bunlarla iyileşmezse fizik tedavi hastanede tavsiye edilir. Trokanterik bursit bu tedavilerle iyileşmezse enjeksiyon tedavisine geçilebilir. Trokanterik bursit; bursa için yapılan lokal steroid enjeksiyonu ile hızlı ve dramatik yanıt alınır. Trokanterik bursit için yapılan enjeksiyondan sonra hastalar genellikle çok mutludur. Klinik şikayetler dramatik bir şekilde düzelir ve genellikle hastalar erken dönemde teşekkür etmeye gelir. Yani trokanterik bursit genellikle ameliyata gerek kalmadan tedavi edilen kalça çevresinin ilgilendiren bir hastalıktır.

 

Trokanterik Bursit Tekrarlar Mı?

Trokanterik bursit tekrarlayabilir. Bazen tedaviden kısa süre sonra bazen yıllar sonra bazen de karşı taraf kalçada tekrar görülebilir. Altta yatan sebepler devam ederse kalça eklemi yoğun kullanılırsa tekrarlayabilir ancak tedavisi aynıdır. Öncelikle medikal tedavi, fizik tedavi ve rehabilitasyon gerekirse enjeksiyon tedavisi ile tekrar tedavi etmek gerekir.

 

Trokanterik Bursit Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Trokanterik bursit tedavi edilmezse kalça ağrısı yapmaya devam eder. Trokanterik bursit kansere, tümöre veya kalıcı eklem harabiyeti şeklinde ilerleyici yıkıcı bir hastalığa dönüşmez. Trokanterik bursit ağrı nedeniyle yaşam kalitesini bozmaya devam eder. Kalça hareketlerini kısıtlar ve hastanın konforunu bozar. Trokanterik bursit bazen zamanla ve istirahatle kendisi de iyileşebilir. Ancak tanı ve tedavisi çok basit ve hızlı olduğu için yaşam kalitesini bozmadan bir ortopedi doktoru kontrolü önerilir.

 

Trokanterik bursit fizik muayenesinden bir görünüm. Hasta yan yatırıldığında kalçanın üstte kalan en çıkıntılı yan kısmında parmakla bastırmakla yoğun ağrı ve hassasiyet görülür.

Trokanterik bursit fizik muayenesinden bir görünüm. Hasta yan yatırıldığında kalçanın üstte kalan en çıkıntılı yan kısmında parmakla bastırmakla yoğun ağrı ve hassasiyet görülür.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp