Bacak Ağrısı Nedir? Bacak Ağrısı Neden Olur?

 

Bacak Ağrısı Nedir?

Anatomik olarak diz ile ayak bileği arasında bulunan bölgeye bacak denir. Bu bölge içerisinde kaval kemiği (tibia), fibula kemiği ve bacak kasları (gastrocnemius ve soleus) bulunmaktadır. Bu yapılardan herhangi birinde görülen bir hastalığa bağlı olarak bacak ağrıları görülebilmektedir.

 

Bacak Ağrısı Neden Olur?

Bacak ağrısı bu bölgede bulunan yapı ve organlardan birisinde görülen hastalığa bağlı görülebilmektedir. Bacak ağrılarının bilinen en sık nedeni günlük yorgunluklara bağlı bacak bölgesinde laktik asit birikimidir.

Bacak bölgesinde görülen travmalara bağlı kas yırtıkları ve kemik kırıkları, bacak ağrısına neden olabilir. Bunun dışında atardamar daralması (periferik arter hastalığı), toplardamar yetersizlikleri (varis hastalığı) ve pıhtı atmasına bağlı bacak ağrılarında neden; kan damarları ile ilişkili bozukluklardır. 

 

Bacak Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Bacak ağrılarının tedavisi, ağrının kaynağına göre değişmektedir. Buna göre ağrı nedeni travma ise hastaya istirahat, fizik tedavi, ilaç veya cerrahi tedaviler uygulanır.

Bacak damarlarına ait sorunlara bağlı gelişen bacak ağrılarında ise kalp damar cerrahisi hekimlerinin görüşü alınarak uygun tedavi başlanmalıdır.

 

Bacak Ağrısı Tanısında Hangi Tetkikler İstenebilir?

Bacak ağrılarının tanısı için tetkik isterken ağrıya neden olan durumun irdelenmesi gerekir. Buna göre ağrının kaynağı bir travma ise röntgen ile kemik ve eklem yapıları değerlendirilebilir.

Bacak kas yırtıklarından şüphe edilen durumlarda MR veya Ultrason tetkikleri yardımcı olacaktır. Bacak ağrısının kaynağı olarak damarsal durumlar düşünülüyor ise de Doppler Ultrason tetkiki ile kesin tanı konulabilir.

 

Bacak Ağrısı Durumunda Hangi Doktora Başvurmak Gereklidir?

Bacak bölgesinde hissedilen ağrıların tanısında ve tedavisinde görünülmesi gereken tıbbi branş; ortopedidir. Ortopedi hekimi tarafından yapılan fizik muayene sonrası gerekli görüntüleme tetkikleri istenir.

Kesin tanı konulması ile beraber yine ortopedi hekimi tarafından bu rahatsızlıklar tedavi edilir.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 18-04-2024 13:10:45
Whatsapp