Kıkırdak Hastalığı Belirtiler ve Tedavisi | Kondropati Ameliyatı

 

Kıkırdak Hastalığı (Kondropati) Nedir?

Kıkırdak Hastalığı (Kondropati); kalça, omuz, ayak bileği, diz ve diğer tüm eklemlerde görülebilir. Kıkırdak yapısı eklem içerisinde bulunan ve eklem yüzeyini oluşturan bağ dokusudur. Eklem sıvısından beslenirler. Eklem içerisinde gördüğümüz kemiğin eklem yüzeyini saran beyaz doku katmanıdır.

Kronik dejenerasyona bağlı veya travmaya bağlı bu kıkırdak yüzeylerde hasar oluşabilir. Bu hasar kıkırdak katmanın tam kat yaralanması ve kemiğin açığa çıkması şeklinde veya kıkırdak dokusunda incelme ve yumuşama şeklinde görülebilir.

 

Kıkırdak Hastalığı (Kondropati) Ameliyatı

Kıkırdak hastalığı lezyonun boyutuna, derinliğine ve derecesine göre farklı ameliyatlar yapılabilir. Küçük ve derin olmayan lezyonlarda mikrokırık ameliyatı yapılır. Hasarlı bölge canlandırılır ve küçük delikler açılarak kemik iliğinden gelen hücrelerin hasarı onarması planlanır.

Derin ve geniş lezyonlarda ise mozaikplasti dediğimiz kıkırdak nakli ameliyatları gerekebilir. Kıkırdak nakli ameliyatının en önemli dezavantajı kıkırdak alınan bölgede yeni bir hasar oluşmasıdır.

Örneğin dizden ayak bileğine kıkırdak nakli yapıldığı zaman dizde hasar oluşma riski vardır. Bunun için skafold ameliyatları yani yapay bir kıkırdak yüzeyin hasarlı bölgeye yapıştırılması şeklinde ameliyatlar vardır.

 

Ameliyatsız Kıkırdak (Kondropati) Hastalığı Tedavisi

Ameliyatsız kıkırdak hasarlarında rejeneratif ortopedi tedavi yöntemleri kullanılır. Eklem içi enjeksiyonlar yapılır. İlgili bölgede kaslar kuvvetlendirilerek kıkırdağa binen yük azaltılır. Ağızdan alınan kıkırdak kuvvetlendirici tabletler önerilir. Eklem içi enjeksiyonlar kıkırdağın durumuna göre PRP, kök hücre, veya eklem sıvıları enjekte edilebilir.

 

Kıkırdak Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Eklem kıkırdağında hasar oluştuğu zaman hareketler esnasında veya ekleme yük bindiğinde ağrı oluşur. Eklem içerisinde ödem, sıvı artışı ve sinovit görülebilir. Eklem kıkırdağı hasarları tedavi edilmediğinde orta-uzun dönemde kireçlenmeyi başlatabilir. Hasarlı bölgeye yük bindiğinde ağrı ve hassasiyet ortaya çıkar.

 

Kıkırdak Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Kıkırdak hastalığı fizik muayene ile şüphe edildikten sonra MR görüntüleme yöntemi ile tanı koyulur. MR da kıkırdağın kalınlığı, hasarın derecesi, lezyon büyüklüğü ve derinliği ölçülebilir. Artroskopik yöntemlerle de kıkırdak muayene edilip kamera yardımı ile kıkırdak yumuşaması ve hasarları tespit edilip tedavisi aynı seansta yapılabilir.

 

 

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogKemik Tümörü Nedir? İyi Huylu ve Kötü Huylu Kemik Tümörü

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp