Basit Kemik Kisti Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 

Basit Kemik Kisti Nedir?

Basit kemik kistinin tıp literatüründeki ismi unikamaral kemik kisti olarak bilinmektedir. İçerisinde seröz sıvı bulunan bu kistler iyi huyludur. Neoplastik yapılar değildir yani kanserleşmez. Basit kemik kistleri, en sık humerus (kol kemiği) üst kısmında omuz çevresinde bulunur. Bunun dışında diğer uzun kemiklerin uçlarında da sıklıkla görülürler

Genelde çocuk yaş grubunda görülen bu tümörler çocukluk çağında basit düşmelerle birlikte kırıklar oluşturabilirken, yetişkin çağda genelde semptom göstermezler.

 

Basit Kemik Kisti Belirtileri

Basit kemik kistleri normal zamanda genelde herhangi bir bulgu göstermezler. Eğer basit düşmeler ile bu kistin çevresinde patolojik kırıklar gelişirse o zaman ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı gibi kırık belirtileri gözlenir. Ağrı, büyümede yavaşlama, hareket kısıtlılığı gibi nadir semptomları mevcuttur, bu semptomlara sahip olan hastaları tedavi etmek gerekir.

 

Basit Kemik Kisti Tanısı

Basit kemik kistleri kırık gelişmediği sürece semptomsuz olduklarından genellikle rastlantısal olarak tanı alırlar. Başka bir nedenle çekilen o bölgenin filmlerinde rastlantısal olarak görülen basit kemik kistleri ile tanıları konulur. Kesin tanıları x-ray röntgen ile konulur. İleri incelemeleri için ise MR tetkik yapılabilir.

 

Basit Kemik Kisti Tedavisi

Ağrı, büyümede yavaşlama, hareket kısıtlılığı gibi nadir semptomları olan veya kırık gelişen basit kemik kistleri tedavi edilmelidir. Semptom göstermeyen basit kemik kistlerini ise tedavi etmeye gerek yoktur.

Basit kemik kisti çevresinde kırık gelişmiş ancak kemik dizilimi iyi ise alçı yapılarak kırık kaynatılır. Basit kemik kisti çevresinde parçalı kırık gelişmiş ve kemik dizilimi bozulmuş ise cerrahi tedavi yapılmalıdır.

Eğer büyüme çekirdeğine (fiz) yakın, kemik büyümesini bozma ihtimali olan ağrılı basit kemik kisti mevcut ise kırık gelişmeden tedavi edilmelidir. Tedavide kist içeriğindeki sıvı iğne ile boşaltılarak kist içerisine kortizon verilir ve kistin içinin dolması beklenir.

 

Basit Kemik Kisti Ameliyat Edilmezse Ne Olur?

Eğer basit kemik kisti, yukarda bahsedilen cerrahi kriterlere sahipse mutlaka cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Hasta cerrahi tedavi gerektiren basit kemik kistine uygun tedavisini yaptırmazsa; kemik eğriliği, kemik kısalığı ve fonksiyon kaybı gibi istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogYumuşak Doku Tümörü? İyi ve Kötü Huylu Yumuşak Doku Tümörü

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp