Osteoblastom Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 

Osteoblastom Nedir?

Osteoblastom kemiğin iyi huylu tümörlerinden bir tanesidir. Genellikle erkeklerde ve genç erişkinlerde görülür. Diğer kemik tümörleri ile karışabilir. Boyut olarak osteoid osteomadan daha büyüktür. Vücudun uzak bölgelerine yayılması beklenmez. Ancak bulunduğu yerde nüks ihtimali vardır. Omurga kemikleri en sık görülen yerlerden bir tanesidir. 

 

Osteoblastom Belirtileri

Osteoblastom en önemli belirtisi ağrıdır. Ağrı şiddeti gece artabilir ancak osteoid osteoma da ki gibi tipik geçek ağrısı şeklinde değildir. Ağrı şiddeti ve derecesi pozisyonla veya hareketle değişmez. Ağrı kesicilere karşı cevabı osteoid osteomaya göre daha azdır. Omurga arka elemanlarına yerleştiği zaman ağrıya bağlı patolojik skolyoz yapabilir.

 

Osteoblastom Tanısı

Osteoblastom tanısı radyolojik olarak lezyon tespit edilmesi yapılır. Röntgende her zaman net görülmeyebilir. Bu yüzden tomografi ve MR ile lezyonun boyutları ve tam lokalizasyonu saptanır. Kesin tanı kemik biyopsisi ile koyulur.

 

Osteoblastom Tedavisi

Osteoblastom tedavisi cerrahi tedavidir. Osteoblastom ameliyatında tümörün tamamı çıkarılmalı lezyon içi küretleme ile sağlıklı kemik dokusu tamamen tümörden arındırılmalıdır. Tümörün tamamı çıkarılmazsa lokal nüks görülme ihtimali yüksektir.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogYumuşak Doku Tümörü? İyi ve Kötü Huylu Yumuşak Doku Tümörü

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp