Yaş Ağaç Kırığı

 

Yaş Ağaç Kırığı Nedir?

Yaş ağaç kırığı çocuklarda görülen bir kırık tipidir. Çocuk kemikleri tam sert yapıda olmadığı için her zaman tam olarak kırılmaz. Yaş ağaç dalını kırmaya çalıştığınızda bir yüzeyi nasıl sağlam kalıp diğer yüzeyi kırılıyorsa,  yaş ağaç kırığı da çocuklarda yanı şekildedir. Kemiğin bir yüzeyi kırılır fakat diğer yüzeyi ayrışmadan sağlam kalarak bükülür. 

 

Yaş Ağaç Kırığı Tedavisi 

Yaş ağaç kırığı genellikle alçı ile tedavi edilmektedir. Yaş ağaç kırığı olan kemikte açısal deformite var ise öncelikle açısal deformite düzeltilir ve sonrasında alçıya alınır. Alçı tedavisi kırık olan bölgeye göre değişmekle birlikte ortalama 4 hafta sürmektedir. 

 

Yaş Ağaç Kırığı İyileşir Mi?

Genellikle çocuklarda görülen kırıklar erişkinde görülen kırıklara göre çok daha iyi iyileşmektedir. Yaş ağaç kırığı genellikle güzel şekilde iyileşen bir kırık tipidir. Yaş ağaç kırığı kaynamama problemi neredeyse hiç görülmez. 

 

Yaş Ağaç Kırığı ile Torus Kırığı Aynı Mı?

Yaş ağaç kırığı ve torus kırığı çocuklarda görülür. Çocukluk çağı kırığı olarak bilinirler. İkisi bazen birbiri yerine yanlışlıkla kullanılabilir. Torus kırığında kemik kabuğunda ayrışma yoktur. Kompresyon altında kemik dışa doğru çıkıntı oluşturmuştur. Yaş ağaç kırığında ise kemiğin bir yüzeyi kırılarak ayrışırken bir yüzeyi kırılmaz bükülür. Bu durum aynı yaş bir ağaç dalının kırılmasına benzediği için bu isim verilmiştir. 

 

Çocuklarda görülen yaş ağaç kırığı, yandan çekilmiş röntgen görüntüsü.

Çocuklarda görülen yaş ağaç kırığı, yandan çekilmiş röntgen görüntüsü.

 

Çocuklarda görülen yaş ağaç kırığı, önden çekilmiş röntgen görüntüsü.

Çocuklarda görülen yaş ağaç kırığı, önden çekilmiş röntgen görüntüsü.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

Adres: Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Whatsapp