Kemik Enfarktı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

 

Kemik Enfarktı Nedir?

Kemik enfarktı genellikle kemik iliğinde görülen ve tesadüfen saptanan iyi huylu lezyonlardır. Kemik lezyonları osteonekrozla aynı gruptadır. Uzun kemiklerin metafizinde herhangi bir belirti vermeden bulunabilirler. Çoğu zaman farklı bir sebepten dolayı çekilen röntgenlerde tesadüfen saptanırlar.

 

Kemik Enfarktı Belirtileri

Tesadüfen saptanan lezyonlar olduğu için herhangi bir klinik bulgu vermezler. Travma veya metabolik hastalıklar sebep olabilir. Kemiğin içerisinde beslenmeyen bir alan kendini sınırlar ve kemik duvarlarına zarar vermez.

 

Kemik Enfarktı Tanısı

Kemik enfarktı tanısı radyolojik olarak koyulur.Kötü huylu bir lezyon olmadığı için biyopsi gerektirmez.Röntgen ve MR çekilmesi tanı koyulması için yeterlidir.

 

Kemik Enfarktı Tedavisi

Tedavi lezyonun takip edilmesidir.Herhangi bir cerrahi girişim yada ilaç tedavisi gerektirmez.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogYumuşak Doku Tümörü? İyi ve Kötü Huylu Yumuşak Doku Tümörü

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp