Fibromiyalji

 

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji (Kas Romatizması) yaygın kas ağrısı, uyku bozukluğu, halsizlik ve hassas tetik noktalarla karakterize bir hastalıktır. Sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ağrıya özellikle kas ağrılarına normalden daha fazla hassasiyet vardır.

 

Fibromiyalji Tedavisi Nedir?

Fibromiyalji tedavisinin amacı hastanın yaşam kalitesini artırmaktır. Uyku kalitesi çok bozulan bu hastalarda medikal tedaviler yeri vardır. Ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler semptomatik olarak kullanılabilir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavinin önemli kısmını oluşturur. Yüzme ve pilates gibi sporlarlar sırt kaslarını çalıştırmak için önerilir. Eksik vitaminler takviye edilmelidir. Stres kaynaklı olabileceğin bu kas ağrılarının tedavisinde duloksetin ve pregabalin gibi ilaçların yeri vardır.

 

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji semptomları arasında genellikle sırt ve boyun ağrıları olmakla birlikte vücudun başka yerlerinde hassasiyet ve ağrı görülebilir. Bu hassas noktalara tetik nokta denir. Halk arasında kulunç da denebilir. Diğer önemli semptom ise uykusuzluktur. Uykunun yetmeme hali en sık bulgulardan birisidir. Hastalar bunu 8-10 saat uyusam bile yorgun argın dayak yemişim gibi hiç uyumamışım gibi uyanıyorum şeklinde ifade ederler.

 

Fibromiyalji Tanısı Nasıl Konulur?

Fibromiyalji tanısı koymak için bir görüntüleme yöntemi ya da kan testi yoktur. Tanı aşamasının en önemli basamağı detaylı muayene ve öyküdür. Tetik nokta dediğimiz hassas noktalar sorgulanır. Bu noktalardan yaklaşık 18 tane vardır bunlar sırt bölgesinde üst kol ve omuz çevresi bel ve kalça çevresi anatomik bölgelerde yerleşmiştir. Kan testleri başka hastalıkları dışlamak için gereklidir. Romatizma testleri, vitaminler ve tiroid gibi hormon testleri yapılmalıdır. Bu semptomlara sebep olabilecek hastalıklar gözden geçirilmeli ve tedavi gerekiyorsa tedavisi planlanmalıdır.

 

Fibromiyalji için hangi doktora gidilmelidir?

Fibromiyalji için fizik tedavi doktoru, romatolog veya ortopedi bölümüne gidilebilir. Bu ameliyatlık bir hastalık olmadığı için en yakın fizik tedavi doktoruna ulaşmak hasta yararına uygun olacaktır.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

Adres: Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Whatsapp