Diyabetik Ayak

 

Diyabetik Ayak Nedir?

Diyabetik ayak diyabet hastalığının mikrodolaşım bozukluğuna bağlı olarak alt ekstremitede oluşan ve ayakta yaralarla seyreden bir hastalıktır. Damar tıkanıklığı beraberinde eşlik eder. Mikrodolaşım bozukluğu yaraların geç iyileşmesine veya iyileşmemesine sebep olur. Diyabet hastalığı kontrolsüz olursa ve yakın takip edilmezse diyabetik ayak dediğimiz komplikasyon sıklıkla karşımıza çıkar.

 

Diyabetik Ayak Tanısı

Diyabetik ayak tanısı koyabilmek için hastanın diyabet tanısı alması gerekmektedir. Diyabetik ayak diyabet hastalığının bir komplikasyonudur. Fizik muayene ayakta yaraların görülmesi sonucu hastanın diyabet tanısı sorgulanır. Diyabet tanısı olan hastadan doppler ultrason dediğimiz ayağı besleyen damarların durumunu gösteren tetkik istenir. 

 

Diyabetik Ayak Tedavisi

Diyabetik ayak erken tedavi edilirse yara bakımı ve medikal tedavi ile iyileşir. Diyabetik ayak tedavi edilmezse amputasyon dediğimiz uzuv kaybı ve kalıcı sakatlıkla sonuçlanır. Diyabetik ayak ortopedi, dahiliye, girişimsel radyoloji, enfeksiyon, plastik cerrahi gibi multidisipliner yaklaşımla tedavi edilir.

 

Diyabetik Ayak Ameliyatı

Diyabetik ayak ameliyatı yara debridmanı ve amputasyon şeklinde yapılır. Hastalık erken teşhis edimiş ise yara debridmanları, tıkalı damarın açılması ve medikal tedavi yeterli olur. Hastalık kontrolsüzse ve ihmal edilmişse amputasyon ameliyatı gerekir.

 

Diyabetik ayak ameliyatsız iyileşir mi?

Diyabetik ayak ameliyatsız iyileşebilir. Eğer diyabet kontrolü medikal tedavi ile düzenlenirse, tıkalı damarlar girişimsel radyoloji tarafından açılırsa ve uygun antibiyotik tedavisi ile iyileşebilir.

 

Diyabetik ayak sakatlık bırakır mı?

Diyabetik ayak doğru tedavi edilmezse kalıcı sakatlık bırakır. Uzuv kaybı ve fonksiyon kaybına yol açar. Hastanın protez bacakla yaşaması gereken durum ortaya çıkar.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

Adres: Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Whatsapp