Tırnak Mantarı Nedir? Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıldır?

 

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı şüphesi olan kişi cildiye doktoruna başvurmalıdır. Tırnak mantarı tedavisinde cila, oje, tablet antibiyotikler ve lazer uygulanmaktadır.

Tırnak mantarı, tıp literatüründe onikomikoz veya tinea ungium olarak bilinen hastalıktır. Tırnağın, dermatofit adı verilen mantar mikrobu tarafından enfekte edilmesi sonucu gelişir. Tırnakta kabalaşma, kalınlaşma, renk değişimi, çevresinde batma ve ağrı söz konusu olmaktadır.

 

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıldır?

Tırnak mantarı tedavisi uzun süren bir tedavidir. Hastaların bunu bilerek tedaviye başlaması ve sonuna kadar hekimin söylediklerine riayet etmesi tedavi başarısı açısından en önemli durumdur.

 

Tırnak Mantarı Belirtileri Nelerdir?

Tırnak mantarının en belirgin bulgusu tırnakta kalınlaşmadır. Bunun dışında tırnakta sarı beyaz renk değişimi, kırılma, batma, şekil ve estetikte bozulma şikayetleri sıklıkla görülür. Bunun dışında nadiren koku izlenebilir.

 

Tırnak Mantarı Nedenleri Nelerdir?

Tırnak mantarının en sık ve en önemli nedeni ayak tırnak hijyenine dikkat edilmemesidir. Temiz olmayan ayakkabıların kullanımı, yıkama sonrası ayakların uzun süre ıslak kalması, hijyenik olmayan şartlarda pedikür manikür uygulamaları, sıkı / dar ayakkabıların giyilmesi, tırnak çekilmesi sonrası kötü iyileşme ve ortak ayakkabı giyilmesi gibi durumlarda tırnak mantarı sıklıkla izlenmektedir.

 

Tırnak Mantarı Enfeksiyonlarından Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Doktora gitmeden evde alabileceğiniz önlemler:

  • Geniş, rahat ayakkabılar giymek,
  • Duş veya yıkama sonrası ayakları iyice kurulamak,
  • Manikür -pedikür uygulamalarında gerekli hijyen önlemlerini almak,
  • Başkası ile ortak ayakkabı / terlik kullanmamak alınacak temel önlemler olarak sayılabilir.

 

Tırnak Mantarı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tırnak mantarı hastalığı (onikomikoz veya tinea ungium) dermatoloji (cildiye) hekimi tarafından tedavi edilmektedir. Bazen tırnak çekimi ihtiyacı mevcut olabilir ve bu durumda ortopedik cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnak mantarı şüphesi olan hastaların öncelikle Dermatoloji hekimine başvurması uygun olacaktır.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

Adres: Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Whatsapp