Çarpık Bacak Ameliyatı

 

Çarpık Bacak Ameliyatı Nedir?

Çarpık bacak ameliyatı eğri kemiklerin anestezi altında operasyonla düzeltilmesidir, çarpık bacak ameliyatı 1 saat sürer. Çarpık bacağa sebep olan kemiğin eğriliğinin en çok olduğu nokta bulunur. Bu eğriliğin tepe noktasından kemik zayıflatılır ve kontrollü kırık oluşturulur. Kemik esnetilerek düzeltme yapılır ve düzgün pozisyonda yeniden kaynatılır. Kaynama sonrası düzgün bir bacak elde edilir.

 

Çarpık Bacak Ameliyatı Sonrası İyileşme

Çarpık bacak derecesi çok aşırı değilse örneğin 15 derecelik eğriliğe kadar olanlar akut düzeltme ve plaklama yapılır. Tek seansta yapılan bu düzeltmede kemiğin iyileşme süresi 3-4 haftadır. Plak ile düzeltme yapılmışsa tam yük verme süresi 3 hafta sürer. Çivi ile düzeltme yapılmışsa hasta ertesi gün üzerine basıp yürüyebilir.15 dereceden daha fazla olan eğrilikler veya ileri derecede olan kemik eğriliklerinde tedrici düzeltme tercih edilir. Kaynama problemleri ve komplikasyonlardan kaçınmak için yavaş yavaş düzeltme ve kontrollü tedavi uygundur. Bu tarz ağır kemik eğriliği veya çarpık bacaklarda ani düzeltme birtakım risklere sahiptir. Bu tedrici düzeltme gerektiren ileri derece çarpık bacak hastalarında iyileşme süresi 2-3 ayı bulabilir. 

 

Çarpık Bacak Neden Olur?

Çarpık bacak doğuştan veya sonradan kazanılmış olabilir. Doğuştan gelen bir takım şekil bozuklukları kemiklerin düzgün büyümemesine sebep olabilir. Büyüme çekirdeğindeki bazı hastalıklar veya geçirilen travmalar sonucu kemiklerde büyüme devam ederken eğrilme görülebilir. Erişkin yaşta kireçlenmeye bağlıda bacaklarda eğrilik sonradan gelişebilir.

 

Çarpık Bacak Düzeltilmezse Ne Olur?

Çarpık bacak eklemlere binen asimetrik yük nedeniyle eklemde erken dejenerasyon, kıkırdak hasarları ve buna bağlı olarak erken dönem eklem ağrılarına sebep olur. Bu durum tedavi edilmezse eklem kireçlenmesine yol açar. Örneğin parantez bacak olarak bilinen çarpık bacak hastalığında diz eklemi iç tarafında erken yaşlarda yoğun ağrılar başar. Bu tip bir çarpık bacak hastasında iç menisküs erken yaşta yırtılır. Dizin iç tarafında bulunan kıkırdaklar normal yaşıtlara göre ve dış taraf kıkırdak yapısına göre erken yıpranır. Asimetrik yüklenme dizin fazla ağırlık taşıyan bölümüne hasar verir. Uzun vadede diz kireçlenir ve diz protezi ameliyatı ihtiyacı normale göre daha erken oluşur. Bu çarpık bacak tedavi edilirse dizdeki yıpranma yavaşlatılır ve diz protezi ameliyatı 10-15 sene geciktirilir.

 

Çarpık Bacak Ameliyatsız Tedavi Edilir Mi?

Çarpık bacak ameliyatsız şekil bozukluğu düzelmez. Kemik eğriliği mekanik bir problemdir. Aks bozukluğu dediğimiz bu durum ameliyatsız düzelmez. Ameliyat geç olmayı tercih eden hastalarda tabanlık kullanımı bir tedavi seçeneği olarak sunulabilir. Kilo vermek veya kilo almamak da eklemlere binen yükü azaltacağı için ameliyat olamayacak hastalara en çok önerdiğimiz tedavilerdir. Bazı kas gruplarını kuvvetlendirmek ve aralıklı olarak fizik tedavi uygulamaları da eklemleri korumak için gereklidir.

 

Bacak eğriliği olan hastamızın diz altı kaval kemiğindeki belirgin eğrilik: 

Bacak eğriliği olan hastamızın diz altı kaval kemiğindeki belirgin eğrilik.

 

Çarpık bacak fotoğrafta belirgin olarak yansımıştır:

Çarpık bacak fotoğrafta belirgin olarak yansımıştır.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp