Baldır Ağrısı Nedir? Baldır Ağrısı Neden Olur?

 

Baldır Ağrısı Nedir?

Diz eklemi ile ayak bileği eklemi arasında bulunan anatomik bölgeye baldır adı verilmektedir.

Baldır bölgesinde tibia ve fibula adlı kemiklerimiz ve bu kemiklerin çevresinde adale ve damarlarımız bulunmaktadır.

Bu anatomik yapılardan herhangi birindeki hastalık; baldır ağrılarına neden olabilir. 

 

Baldır Ağrısı Neden Olur?

Baldır bölgesindeki anatomik yapılardan herhangi birisinin yaralanması sonucu baldır bölgesinde ağrı görülür. En sık baldır ağrısı nedeni bölgede bulunan adalelerin yorulması sonucu içerisinde laktik asit birikmesidir.

Bunun dışında bu bölgeye alınan travmalar, kemik kırıkları, kas yırtıkları, atardamarlarda daralma (periferik arter hastalığı) veya emboli olması gibi durumlar sıklıkla karşımıza çıkan baldır ağrısı nedenleridir.

 

Baldır Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Baldır ağrısı tedavisinde amaç ağrısız ve fonksiyonel bir baldır bölgesi elde edilmesidir. Bu doğrultuda kas ve kemik problemlerine müdahale edilmektedir. 

Baldır ağrısının nedeni bir pıhtı atması veya atardamar tıkanıklığına bağlı periferik arter hastalığı ise, Kalp damar cerrahisi hekimlerince tedavi edilmektedir.

 

Baldır Ağrısı Tanısında Hangi Tetkikler İstenebilir?

Baldır ağrısında istenecek tetkikler ağrıya neden olan faktörlerin ortaya konması ile netleşebilir. Hastanın ayrıntılı sorgulanması sonrası yapılan fizik muayene ışığında, hekimin ön tanılarına göre tetkikler istenir.

Buna göre; kemikler ile ilgili bir sorun düşünülüyorsa röntgen grafi, kaslar ile ilgili bir sorun düşünülürse MR tetkiki veya damar hastalıkları şüphesi varsa Doppler Ultrason görüntülemesi yapılmalıdır.

 

Baldır Ağrısı Durumunda Hangi Doktora Başvurmak Gerekebilir?

Baldır ağrısı şikayeti durumunda öncelikle başvurulması gereken doktor ortopedi hekimleridir. Fizik muayene ve tetkikler sonucunda kemik veya kaslar ile ilgili bir problem tespit edilirse tedavi ortopedi hekimince uygulanmaktadır.

Eğer damarlar ile ilgili bir sorun tespit edilirse bu kez Kalp damar cerrahisi hekimlerince tedavi uygulanmaktadır.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 18-04-2024 13:10:45
Whatsapp