Diz Artroskopi (Kapalı) Ameliyatı

 

Diz Artroskopi (Kapalı) Ameliyatı Nedir?

Diz önüne açılan 2 adet 1 cm kesi üzerinden kapalı olarak yapılan bir diz ameliyattır. Çeşitli ortopedik implantlar (kamera ve el aletleri) kullanarak diz içi yapıların görüntülenmesi işlemine diz artroskopisi denir. Bu esnada diz içindeki menisküs, kıkırdak, çapraz bağlar ve diz kapağı gibi yapılarda daha önceden veya operasyon esnasında tespit edilen yaralanmalar tamir edilebilir. 

 

Diz Artroskopi (Kapalı) Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Diz artroskopisi diz ile ilgili şikayetleri olan ve operasyona engel durumu olmayan kişilerde uygulanabilir. Diz artroskopisi ile pek çok diz sorunu çözülebilir. İleri evre diz kireçlenmesi olan hastalar hariç diğer hasta gruplarında başarılı bir şekilde uygulanabilir. 

 

Diz Artroskopi (Kapalı) Ameliyatı ile Hangi Hastalıklar Tedavi Edilir?

Diz eklem kıkırdak sorunları, diz kapağı yaralanmaları, menisküs ve ön çapraz bağ yaralanmalarında tedavi olanağı sağlar. Bunun dışında diz eklem içi kırıklarda da kullanılabilir. 

 

Diz Artroskopi (Kapalı) Ameliyatı Avantajları

Diz artroskopisi kapalı bir operasyon olduğu için hastanın operasyon süreci oldukça rahat geçer. Ağrı, şişlik yara problemi ve komplikasyon riskleri açık ameliyatlara göre daha azdır. Daha hızlı iyileşme, daha kısa Rehabilitasyon süresi ve günlük hayata daha erken dönme gibi avantajlara sahiptir.

 

Diz Artroskopi (Kapalı) Ameliyatı’ndan Sonra Fizik Tedavi Gerekli Mi?

Diz ameliyatlarından sonra fizik tedavi olmazsa olmaz bir süreçtir. Operasyondan sonra kısa süreli eklem sertliği ve kas erimesi izlenebilir. Kas ve eklem fonksiyonlarının daha erken tekrar kazanılması adına, evde veya bir fizyoterapist eşliğinde fizik tedavi uygulamaları gerekmektedir.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

Adres: Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Whatsapp