Ayakta Siğil (Plantar Siğil)

 

Ayakta Siğil Nedir?

Ayakta siğil nasır ile karışabilen bir durumdur. Birçok kişi özellikle ayak tabanında çıkan siğilleri nasır zanneder. Ayakta siğil diğer tüm siğiller gibi HPV (human papilloma virüs) kaynaklı olarak oluşur. Ayak tabanında sert bir doku oluşturarak nasıra benzer görünürler ve batmaya sebep olurlar. 

 

Ayakta Siğil Tedavisi Nedir?

Ayakta siğil için ilaç tedavisi dermatoloji uzman doktorları tarafından verilir. Cilt üzerine sürülebilen bazı ilaçlar ile siğil tedavisi yapılabilir. Diğer bir tedavide siğilin lokal anestezi ile cerrahi olarak alınmasıdır. 

 

Ayakta Siğil Neden Olur?

Ayakta siğil diğer tüm siğiller gibi HPV (human papilloma virüs) kaynaklı olarak oluşur. Virüs yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Nasır ile karışabilir. Oluşum mekanizması ve bulunduğu yerler itibari ile nasırdan ayrılır. 

 

Ayakta Siğil Tedavi Sonrası Tekrarlar Mı?

Ayakta siğil tedavi edildikten sonra tekrar edebilir. Cerrahi olarak alınsa bile başka yerden tekrar çıkabilir. Virüs yoluyla bulaşan bir rahatsızlık olduğu için tekrar bulaş olması durumunda siğil yeniden oluşabilir.

 

Ayakta Siğil İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ayakta siğil olan bir kişi öncelikle dermatoloji bölümüne gitmelidir. Dermatoloji doktorları tarafından uygulanabilecek olan ilaç tedavisi ile siğiller tedavi edilebilir. Cerrahi olarak ayakta siğil tedavisi yapılacaksa ortopedi veya plastik cerrahi branşları tarafından tedavi uygulanabilir. 

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogOmurga Cerrahisi Nedir? Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

Adres: Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Whatsapp