Ortopedi İstanbul Tedavileri

 

Ortopedi ve Travmatoloji Nedir?

Ortopedi kas iskelet sistemi hastalıklarını ve bunların tedavisi ile ilgili tıp branşıdır. Ortopedi kelimesindeki pedi sözcük kökü eski yunanca da ayak terimine gönderme yapar. Bu kas iskelet sistemi hastalıkları üst ekstremite dediğimiz kollar ve alt ekstremite dediğimiz bacakları içerir.

Omuzlar, kalçalar, servikal omurga, torakal omurga ve lomber omurgada ortopedi ve travmatoloji bölümünü ilgilendiren önemli bölgelerdir. Ortopedi ve travmatoloji bölümü sadece kemiklerle ilgilenen branş değildir. Bu konuda en çok kliniğimize yanlış başvuru, çene ve burun kafa ve kaburga travmalarıdır.

Ortopedi ve travmatoloji daha çok ekstremiteleri ilgilendiren kas iskelet ve sinir sistemiyle alakalı hastalıkları inceleyen ve bunları tedavi eden branştır.

 

Ortopedi ve Travmatoloji Hastalıkları Nelerdir?

Ortopedi ve Travmatolojinin en sık tedavi ettiği hastalıklar arasında tabiki kırık, çıkık, travma ezilme gerilme yaralanmaları spor yaralanmaları gibi ekstremitenin travmaya maruz kaldığı durumlardır.

Bunun dışında artroz dediğimiz eklem kireçlenmeleri, kıkırdak hasarları ,el cerrahisi ve mikrocerrahisi, çocuk ortopedisi, yürüyüş bozukluklukları, omurga eğrilikleri, sırt bel ve boyun ağrıları, kemik ölçümü ve kemik erimesi tedavileri, ortopedik vitamin eksiklikleri gibi hastalıklıkları tedavi eder.

Kemik tümörleri ve yumuşak doku tümörleri de Ortopedi ve Travmatoloji bölümünün tedavi ettiği diğer hastalık grubudur. Omuzda Kas ve tendon yırtıkları dizde menisküs yırtıkları ayak bileğinde kıkırdak hasarları kapalı artroskopik yöntemle tedavi edilir.

 

Ortopedi ve Travmatoloji Tedavileri Nelerdir?

Kırık çıkık ve Travma cerrahisinde alçı ve atel uygulamarı, plak vida tespit yöntemleri ,uzun kemiklerde çivi ameliyatları  ağır travmada eksternal fiksatör dediğimiz dışardan kurulan demir çubuklarla tespit yaptığımız fiksatör yöntemkeri mevcut.

Eklem kireçlenmelerinde protez cerrahisi artroplasti dediğimiz ameliyat seçenekleri mevcut.En sık yaptığımız ameliyat çeşitleri eklem kireçlenmeleri için diz protezi kalça protezi ve omuz protezidir. Artroskopik olarak omuz kas yırtıkları omuz çıkıkları omuz kireçlenmeleri tedavi edilebilmektedir.

Aynı şekilde diz de ön çapraz bağ yaralanmaları ,menisküs yırtıkları, kıkırdak hasarları artroskopik olarak en sık tedavi ettiğimiz hastalıklardır. Ayak bileğinde küçük boyuttaki kıkırdak hasarları yani kondral hasarlar artroskopik mikrokırık yöntemi ile tedavi edilebilmektedir.

Kalça artroskopisi ile labrum yırtıkları kapsül yırtıkları kalça sıkışma sendromu gibi hastalıklar yüksek başarı ile tedavi edilebilmektedir. Omurga eğrilikleri, skolyoz, kifoz gibi hastalıklar ortopedi ve travmatolojinin tedavi ettiği diğer önemli hastalıklardır.

Cerrahi ve cerrahi olmayan tedavi seçenekleri mevcuttur. Çocuklarda yürüyüş bozuklukları, içe basmalar, düz tabanlık kalça çıkığı ve diğer doğumsal ekstremite hastalıkları tedavi alanlarımızdan bazılarıdır.

 

Ortopedi ve Travmatoloji Cerrahisi Nedir?

Yukarda bahsettiğimiz birçok hastalığın cerrahi ve cerrahi olmayan yani konservatif dediğimiz tedavi yöntemleri vardır. Uzun yıllar sonucunda. Bilimsel çalışmalarla tespit edilmiş bu tedavilerin hasta bazlı düşünmek gerekir.

Konservatif tedavinin yetmeyeceği durumlarda Ortopedi ve Travmatoloji bölümü bu hastalıkları kapalı, açık, mini açık, minimal invaziv yöntemlerle tedavi eder. Medikal tedavilerle ilaçlarla veya alçı atel uygulamaları ile tedavi edilemeyecek hastalıkların ameliyathanede anestezi altında cerrahi yöntemler tedavi edilmesi Ortopedi ve Travmatoloji cerrahisi olarak tanımlanır.

 

Ortopedi ve Travmatoloji Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?

  • Protez Cerrahisi
  • Artroskopik Cerrahi
  • Kırık Çıkık ve Travma Cerrahisi
  • Mikrocerrahi
  • Çocuk Ortopedisi Cerrahisi
  • Spor Cerrahisi
  • El Cerrahisi
  • Omurga Cerrahisi
  • Tümör Cerrahisi

 

Ortopedi ve Travmatoloji Doktoru Kimdir?

Kas iskelet sistemi ve eklemleri ilgilendiren bu hastalıkların tanısını koyan, konulan bu tanı sonrasında tedaviyi yöneten ve şekillendiren takibini yapıp hastanın sağlığına kavuşmasında rol alan doktor Ortopedi ve Travmatoloji doktorudur.

Genel ortopedi ve travmatoloji doktoru 5 yıllık ihtisas eğitiminden sonra diploması alınır. Ortopedi ve Travmatoloji Doktoru 5 yıllık eğitimden sonra ilgi alanı spesifik hastalıklar ve cerrahiler varsa bunlar üzerinde yoğunlaşabilir, tecrübesini o yönde artırabilir ve bu konularda geliştirebilir.

Genel olarak travma cerrahisi travma hastası yönetimi tüm Ortopedi ve Travmatoloji doktorları tarafından yönetilirken diğer alt branşlar doktoraların kendi ilgi alanlarında kendilerini geliştirmesi ile alakalıdır.

Örneğin el cerrahisinde uzmanlaşmak isteyen bir Ortopedi ve Travmatoloji Doktoru bu konuda çalışmalar yapıp yan dal uzmanlığı yapıp kendini sadece el konusunda geliştirip sadece el cerrahisi olarak devam edebilir.

 

 

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp