Robotik Artroplasti Nedir? Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

 

Robotik Artroplasti Nedir?

Robotik artroplasti günümüz pratiğinde sıklıkla diz ve kalça cerrahilerinde kullanılır. 

Artroplasti ameliyatı, bozulmuş ve kireçlenmiş olan eklem yüzeylerinin ortopedik implantlar kullanılarak yenilenmesi ve yapay bir eklem elde edilmesidir. 

Robot ve navigasyon yardımı kullanılarak yapılan bu eklem yenileme ameliyatlarına robotik artroplasti (protez) denir. Artroplasti yani protez ameliyatları vücutta birçok ekleme uygulanabilir. 

Omuz artroplastisi, kalça artroplastisi, diz ve ayak bileği artroplastisi ortopedik eklem kireçlenmelerinde sıklıkla uygulanmaktadır. 

Bazı firmalarda aynı robotla kalça ve diz artroplastisi bilgisayar programlarıyla yapılabilir. Bazı firmalarda ise diz robotu ayrı kalça robotu ayrıdır. 

Günümüz hayatta protez ameliyatlarında insan hatasını en aza indirmek için robotlar geliştirilmiştir. Ancak pratik hayatta total kalça ve total diz protezi ameliyatlarında robot ameliyat süresini ve ameliyat maliyetlerini artırmaktadır. 

 

Robotik Artroplasti Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Robotik Kalça Ameliyatı »

Robotik Diz Ameliyatı »

 

Robotik Artroplasti Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Ortopedi İstanbul kliniği olarak özellikle robotik artroplasti talebi olan hastalarda bu ameliyatı gerçekleştirmekteyiz. 

Robotik artroplasti ameliyatı maliyeti hesaplanırken ameliyatta kullanıla sarf malzemeler ve robot kirası geleneksek artroplasti ameliyatında hesaplanan ücrete ilave olarak eklenir.

 

Robotik Artroplasti Doktoru Kimdir?

Robotik artroplasti doktoru olmak için geleneksel artroplasti ameliyatlarında deneyim kazandıktan sonra robotik artroplasti kurslarına katılmak ve eğitimleri tamamlamak gereklidir. 

Kullanılacak robot firmalarının kullanım sertifikası elde etmek yeterlilik belgesi almak gereklidir. Bunun için ülkemizde bulunan robot firmaları bünyesinde yapılan kurslar vardır. 

Burada alınan eğitimler sonucunda robotik artroplasti cerrahisi ve robot kulanım sertifikası temin edilir.

 

Robotik Artroplasti Kırık Ameliyatlarında Kullanılabilir Mi?

Kalça kırığı tedavisinde kalça protezi ameliyatının uygulanması belirli yaş gruplarında tedavide yeri vardır. Total kalça protezi ameliyatı veya parsiyel kalça protezi ameliyatı femur boyun kırıklarının tedavisinde kullanılabilir. 

Total kalça protezi ameliyatı uygun görülmüşse bu ameliyat robotik olarak yapılabilir. Diz kırıklarının tedavisinde ise günümüzde robotik diz artroplastisi ameliyatı kullanılmamaktadır. 

Bu kırıklarda tedavi kırık kemiklerin fiksasyonudur. Artroplasti ameliyatları daha çok diz kireçlenmelerinde uygulanır.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogKemik Tümörü Nedir? İyi Huylu ve Kötü Huylu Kemik Tümörü

Ortopedi İstanbul

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 18-04-2024 13:10:45
Whatsapp