Dik Duruş Korsesi Nedir? Dik Duruş Korsesi Faydalı Mı?

 

Dik Duruş Korsesi Nedir?

Dik duruş korsesi duruş bozukluğu olan kişilerde kullanılan ortopedik medikal bir cihazdır. Dik duruş korsesi her duruş bozukluğu olan kişide uygun olmayabilir.

Dik duruş korsesi aynı zamanda postürdeki bozukluğun düzelmesine katkı sağlayarak sırt ağrısı içinde iyileştirici etki gösterebilir. 

 

Dik Duruş Korsesi Faydalı Mı?

Dik duruşu korsesi uzun süre kullanılması önerilmez. Duruş bozukluğu asıl tedavisi egzersiz ve rehabilitasyondur. Dik duruş korsesi uzun süresi kullanılması sırt kaslarını zayıflatabilir ve ağrıya sebep olabilir.

 

Dik Duruş Korsesi Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Dik duruş korsesinin çok uzun süre kullanılması önerilmez. Bunun yerine duruşu düzeltmeye yardımcı egzersizler yapılması daha faydalı olacaktır.

İdeal net bir süre olmamakla birlikte 2-3 haftadan daha uzun süre kullanılması genellikle önerilmez. 

 

Dik Duruş Korsesi Duruşu Kalıcı Olarak Düzeltir Mi?

Dik duruş korsesi kullanılması duruş bozukluğunu kalıcı olarak düzeltmez. Duruş bozukluğunun nedeni yapısal bir nedenden kaynaklı ise dik duruş korsesi önerilmez.

Uygun hastalarda ise kalıcı olarak düzelme sağlanabilmesi düzenli egzersiz ve fizik tedavi hareketleri yapılmasına bağlıdır. Dik duruş korsesi yardımcı tedavi olarak verilebilir. 

 

Dik Duruş Korsesini Kimler Kullanabilir?

Dik duruş korsesi, kemik yapısında anormalliği olmayan yani istediği zaman duruş bozukluğunu düzeltebilen kişiler için daha uygun olacaktır.

Duruş bozukluğuna bağlı sırt ağrısı olan hastalarda da fayda gösterebilir.

 

Dik Duruş Korsesi Kamburluk Önler Mi?

Dik duruş korsesi eğer omurgada kemik deformitesi varsa kamburluğu tedavi etmez. Ancak bazı özel durumlarda örneğin kemik erimesine bağlı omurga kırığı olduğunda kamburluk gelişmesin diye kemik kaynayana kadar kullanılır.

Bu durumda sert hiperekstansiyon korseleri önerilir ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Ergenlik döneminde gelişen kamburluğun esnek dönemlerimde geçici olarak kullanılabilir. Ancak bu korseler kişiye özel üretilmiş hastaya uygun korseler olmalıdır.

Kas zayıflığına bağlı duruş bozukluğunda dik duruş korsesi kamburluğu önlemez. Bu durumda kişiye özel egzersiz tedavisi önerilir.

 

Önceki BlogDiz Protezi Ameliyatı (Total Diz Artroplastisi)
Sonraki BlogKemik Tümörü Nedir? İyi Huylu ve Kötü Huylu Kemik Tümörü

 

Ortopedi İstanbul, uzman ortopedi hekimlerini bir araya getirerek kurulan multidisipliner bir ekiptir. Amacı, ortopedi alanında yüksek hasta memnuniyeti ve düşük komplikasyon oranı sağlamaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Tamamlayıcı Sağlık Sigortası (TSS) ve Özel Sağlık Sigortası (ÖSS) ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Telefon / WhatsApp: 0536 452 53 77

İstanbul (Anadolu Yakası): Cevizli Mah. Bağdat Cd. No:547 Maltepe / İstanbul

İstanbul (Avrupa Yakası): Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad. Fulya Sk. Aşçıoğlu Plaza No:17 Kat:4 D:9 Şişli / İstanbul

 

Site içeriğinde bulunan bilgiler destek sağlamak içindir. Hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçmez.

Web sitesinde bulunan tüm içerikler Ortopedi İstanbul Web ve Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanması yasaktır. İzinsiz kullanması tespiti durumunda hukuki yollara başvurulacaktır.

Telif Hakkı © 2023 Ortopedi İstanbul. Tüm hakları saklıdır. | Powered by Mad Men Agency

Son Güncellenme Tarihi: 24-05-2024 23:10:45
Whatsapp